Bibliofilstwo Poznańskie

Z cyklu

Spotkania poznańskich bibliofilów: Radosław Kot, Wojciech Rybarczyk, Jacek Wójciak, Gata Kinga Kowalewska

Spotkanie opisał: Leonard Rosadziński

 

 

                               

                                      Spotkanie poznańskich bibliofilów, od prawej:

                 Radosław Kot, Jacek Wójciak, Wojciech Rybarczyk, Leonard Rosadziński

 

 

    Drugie spotkanie literacko bibliofilskie odbyło się w kilkanaście tygodni później. Zaprosiłem wtedy Jacka Wójciaka kolekcjonera literatury SF, Radosława Kota tłumacza literatury SF, który przyszedł w towarzystwie małżonki Gaty Kingi Kowalewskiej pasjonatce rosyjskiej literatury SF, tancerce w balecie orientalnym, oraz Wojciecha Rybarczyka kolekcjonera dzieł klasyków polskich i filumenisty. W spotkaniu uczestniczyła także moja małżonka Renata.

  Jacka Wójciaka znałem bardzo dobrze, wiązała nas długoletnia przyjaźń, podobnie było z Wojciechem Rybarczykiem. Natomiast Radosława Kota znałem tylko z opowiadań wspólnych znajomych podobnie jego małżonkę Gatę. Wiedziałem że zajmuje się tłumaczeniem książek, od 1987 był członkiem Klubu „Orbita”, ale wtedy ja nie byłem już członkiem Klubu.

  Była więc okazja aby na tym spotkaniu porozmawiać o pasji Radosława do literatury SF. Zainteresowanie tym tematem wyszło z domu rodzicielskiego. Ojciec Radosława był czytelnikiem fantastyki naukowej, w domu było sporo tej literatury, swojemu synowi zamiast czytać popularne bajki, jak zwykle było w zwyczaju we wielu domach, to zaczął od czytania Bajek robotów i Cyberiady Stanisława Lema. I tak już pozostało, literatura SF była przez całe życie jego główna pasją.

  Znając język angielski, od roku 1989 podjął się tłumaczeń na język polski. Poza fantastyką tłumaczył książki popularnonaukowe, reportażowe, militaria, czasami technothrillery. Przez lata związany był z wydawnictwami Amber i Rebis. O swoich najcenniejszych książkach trudno mu się wypowiadać, na pewno jest ich wiele, ale też – jak zaznaczył – zależy to od lat w jakich mu przyszło poszczególne tytuły nabyć. Bardzo ceni utwory Stanisława Lema, Andrzeja Zajdla a z zagranicznych pisarzy: Juliusza Verne’a, Michała Bułhakowa, Raya Bradburego.

  Zdobywanie książek zwykle odbywało się w księgarniach i antykwariatach w latach 1970-1980, później z początkiem roku 2000 na portalu aukcyjnym Allegro. Obecnie od lat stara się o książki we wielu księgarniach internetowych. W latach dziewięćdziesiątych miał częste wyjazdy do krajów zachodnich, tam też była okazja do kupowania angielskich książek, które następnie służyły do tłumaczeń. Także interesował się rosyjską literaturą SF. W czasach PRL, książki autorów rosyjskich można było kupić w kraju w specjalnych księgarniach z literaturą rosyjską, ale obecnie w tym stuleciu, nic z tego, taką literaturę łatwiej kupić np. z Berlinie.

 

                            

                                      Spotkania poznańskich bibliofilów, od prawej:

                Gata Kinga Kowalewska, Rarosław Kot, Jacek Wójciak, Wojciech Rybarczyk

 


  Czasy współczesne XXI w. przyniosły nowość w formie książki, masowo zaczęły pojawiać się na rynku e-booki, które też bardzo ceni ze względu na jej użyteczność w lekturze i składowaniu. Ale też zdarza się że kupi książkę papierową gdy oceni że ma dla niego wartość edytorską: staranność wydania, poziom artystyczno-graficzny. Książki z dedykacjami posiada, ale od autorów których zna osobiście. W swoim dorobku autorskim posiada wiele tekstów publicystycznych dotyczących fantastyki, historii i podmorskiej archeologi, które przez lata pokazywały się np. w Internecie albo posłowiach do książek. Prowadzi też stronę internetową poświęconej podmorskiej archeologii, współczesnym poszukiwaniom wraków okrętów wojennych. Od 2012 roku należy do klubu miłośników fantastyki „Druga Era”.

  Przy tej rozmowie wspomniałem nieżyjącego Jarosława Kotarskiego naszego wspólnego kolegę, także tłumacza fantastyki. Okazało się że Radosław był współtwórcą razem z Jarosławem wydawnictwa CIA-Book, powstałego z początkiem lat dziewięćdziesiątych, będąc sekretarzem wydawnictwa i odpowiedzialnym za uzyskiwanie praw autorskich do wydawanych pozycji.

 

                            

                                   Książki wydane przez wydawnictwo CIA-Book,

                     którego współzałożycielami byli Radosław Kot i Jarosław Kotarski

 


  Małżonka Radosława, Gata jest czytelnikiem literatury SF, szczególnie gustuje pisarzom rosyjskim, poza tym czyta książki podróżnicze, reportażowe współczesną prozę światową. Kolekcjonuje autografy osób tworzących SF. Należy też do klubu „Drugiej Ery” i do Gdańskiego Klubu Fantastyki.

  Oprócz pasji zajmowania się literaturą SF, lubi podróżować, interesuję się fotografią, modelarstwem redukcyjnym (lotnictwo szkutnictwo, koleje), historią powszechną XX w., oraz techniką militarną morska i lotniczą i archeologią podwodną.

  Z małżonką Gatą uwielbia koty.

  Spotkanie w dalszej części wypełniały rozmowy o wielu wydarzeniach związanych z czytelnictwem i pasją zbierania książek. Zrobiło się późno, upłynęło już wiele godzin więc z Jackiem Wójciakiem i Wojciechem Rybarczykiem umówiliśmy się na inny termin wizyty aby dokładnie opowiedzieli swoje historie. Pod koniec spotkania pokazałem gościom kilka opraw książek, które niedawno ukończyłem. Przy pożegnaniu otrzymałem od Radosława dwie książki SF, które były przez niego tłumaczone wraz z autografem.

Kontakt

 

                    

 

                   

           

         

statystyka

Projekt graficzny www.larkdesign.eu, Hiszpański z native speakerem Poznań