Bibliofilstwo Poznańskie

Spotkania poznańskich bibliofilów:Tomasz Dziubiński, Reginald Koralewski, Marek Kulczyński

Spotkanie opisał: Leonard Rosadziński

 

     W  2015 i w następnych latach, zorganizowałem kilkanaście cyklicznych spotkań literackich z bibliofilami z Poznania i z kraju. Pomysł takich spotkań zaczerpnąłem z pisma bibliofilskiego „Akapit”, wydawanego przez Towarzystwo Bibliofilów Polskich z Warszawy, gdzie w dziale „Kronika”, umieszczono informację o inicjatywie powstania Towarzystwa Biesiad Pięciu przy TBP, do którego należą znani bibliofile: Józef Świerkocki, Wojciech Przyłucki, Tomasz Marszewski, Roman Nowoszewski i Jan Straus. Na spotkaniach tych, członkowie Towarzystwa, rozmawiając o książkach prezentowali swoje nowe nabytki omawiając okoliczności ich nabycia i walorach w nich istniejących. Pomysł dla mnie niezwykle cenny, który podobny postanowiłem wdrożyć na poznański grunt, przedstawić bibliofilów z Poznania, którzy przez wiele lat stworzyli wartościowe księgozbiory, mające w swoich zasobach niejedne unikalne i rzadkie książki.

Rozmawiając z kilkunastoma kolegami, kolekcjonerami książek, przedstawiłem moją propozycję spotkań bibliofilskich, aby przybliżyć sobie wzajemnie naszą pasję we wielu tematach związanych z książką, kierunki zainteresowań literackich, przedstawieniem rzadkich i wyjątkowych druków, prezentacji naszych osiągnieć na niwie literatury i bibliofilstwa. Pomysł bardzo się spodobał i jak już wspomniałem spotkań takich, kilkugodzinnych i krótszych było kilkanaście, które zorganizowałem w pomieszczeniach, gdzie stały eksponaty (maszyny, urządzenia) związane introligatorstwem, gdyż uważałem że tamtejszy klimat starego warsztatu introligatorskiego, będzie odpowiadał uczestnikom zebrań.

Na jedno ze spotkań, przybyli bibliofile, których połączyła literatura popularna: Tomasz Dziubiński, Reginald Koralewski i Marek Kulczyński.

 

Spotkanie poznańskich bibliofilów.

Od lewej: Tomasz Dziubiński, Reginald Koralewski, Marek Kulczyński

 

Tomasz Dziubiński i jego opowieść.

      Książką interesował się już jako dziecko. Mieszkając przy ul. Mostowej, był częstym klientem słynnego Antykwariatu Naukowego przy Starym Rynku w Poznaniu. Wpierw czytał i zbierał ( jak większość z nas), bajki, baśnie m.in.: Andersena Baśnie, Leśmiana Przygody Sindbada Żeglarza,  a w późniejszych latach młodzieńczych, książki przygodowe m.in.: F.A. Ossendowskiego Wacek i jego pies, J.F. Coopera Ostatni Mohikanin, powieści Juliusza Verne’a, Karola Maya, Marka Twaina, Aleksandra Dumasa a z polskich autorów: Antoniego Marczyńskigo, Edmunda Niziurskiego, Władysława Umińskiego i wielu innych. Ale najważniejszy okres Jego poszukiwań to lata 80-te ubiegłego wieku, gdzie wraz ze swoimi bliskimi kolegami Reginaldem Koralewskim i Markiem Kulczyńskim przemierzał cały kraj buszując w antykwariatach, biorąc udział w aukcjach, a będąc na jarmarkach książek w Poznaniu – Jarmark Świętojański i w Gdańsku – Jarmark Dominikański, zabierał puste torby aby zapełnić w nie książki, według spisu książek poszukiwanych, które obejmowały tytuły wydane przed wojną aż po pozycje współczesne. Tomasz postanowił sobie za cel skompletować wszystkie przełożone na język polski tytuły z prozy literatury zachodniej, co mu się po latach udało.

Będąc muzykiem, ściślej  gitarzystą, kompozytorem, wokalistą i jednym z prekursorów muzyki rock and rolowej w Polsce, kolekcjonował książki o tematyce muzycznej m.in. autorów Joel Whitburn, Osborne-Hamilton, Steve Propes, piszących głównie o płytach wydanych w USA i listach przebojów. Przez lata kolekcjonowania książek, księgozbiór w pewnym momencie liczył około trzech tysięcy pozycji. Kilka lat temu część biblioteki za pośrednictwem kibiców Klubu Lecha Poznań, postanowił przekazać do ośrodków polonijnych na Ukrainę i do Kazachstanu.

 

Tomasz Dziubiński, Szkoła Rock and Roll,

(Professional MUSIC Press, Gdynia 1996)

 

 

 

Tomasz Dziubiński, Szkoła Rock and Roll

Dedykacja Tomasza Dziubińskiego dla organizatora spotkania

 

     Reginald Koralewski, z którym od lat szkolnych wiązała nas pasja czytania i kolekcjonowania książek, zebrał pokaźny księgozbiór z literatury popularnej. Jego ulubionymi powieściami były książki z gatunku płaszcza i szpady m.in. autorów Aleksander Dumas (ojciec), Michał Zevaco, Paul Feval, Rafael Sabatini. Opowiadał jak przez lata nie mógł zdobyć tytułów Mohikanowie paryscy i La San Felice A. Dumasa, a raz na Jarmarku Dominikańskim w Gdańsku, zdarzyło się że wypatrzył na stoisku ze starymi książkami Mohikanów paryskich i sięgnął po nie ręką, ale inna osoba już płaciła za ten wyjątkowo rzadki tytuł z 1903 r. w osiemnastu tomikach. Serce mi zamarło – mówi -  nie wiedziałem co zrobić, byłem tak blisko ich posiadania. Dziś już posiada te poszukiwane pozycje, gdyż na rynku pojawiło się wydawnictwo „Kolekcja Hachette”, które w cyklu dzieł Aleksandra Dumasa wydaje całość jego dzieł, i choć nie są to wydania przedwojenne – jak mówił -  ale mam wreszcie możliwość przeczytania tych powieści.

 

Spotkanie poznańskich bibliofilów, od lewej: Reginald Koralewski

Leonard Rosadziński, Marek Kulczyński

 

 

 

Aleksander Dumas (ojciec), Mohikanowie paryscy, całość 18 tomików w

trzech woluminach (Gródek, 1903)

 

     Marek Kulczyński, miłośnik westernu, zbierał różne przedmioty związane z „Dzikim Zachodem”, w zbiorach posiada m.in. replikę pióropusza indiańskiego i rzeźbę torsu Indianina oraz kolekcje książek związanych z tym tematem. Bardzo cenił twórczość Karola Maya, którego powieści są na głównych półkach w księgozbiorze. Przez lata poszukiwał serię z cyklu „Ilustrowane Powieści Podróżnicze Karola Maja” wydanych w okresie międzywojennym przez Wydawnictwo Illustrowanego Tygodnika „Przez Lądy i Morza” (Lwów), ale niestety nie udało mu się wszystkich tomów zebrać. Drugą serią którą bardzo cenił był cykl: Ród Rodriganda oraz Szatan i Judasz wydane nakładem Warszawskiej Spółki Wydawniczej  Orient R.D.Z. East, Warszawa (1926-1932), gdzie większość tomików posiadały piękne okładki, a jego zadaniem było zbierać takie, które nie miały śladów użycia, wręcz idealne.

 

Spotkanie poznańskich bibliofilów. Od lewej: Tomasz Dziubiński

Marek Kulczyński, Reginald Koralewski

 

 

 
 Karol May cykl: "Ród Rodriganda" (1926-1932)  

 

 
 Karol May cykl: "Szatan i Judasz" (1926-1932)  

 

 
 Karol May cykl: "Ilustrowane Powieści Podróżnicze Karola Maya" (Lwów)  

     Ja natomiast na czas tej wizyty przygotowałem opowieść o pobycie mojego syna Marcina w Peru, oraz zaprezentowałem wykonane przez ze mnie albumy fotograficzne ze zdjęciami w tego pół rocznego pobytu i pokazałem kilka rzadkich książek z tego tematu.

 

 

 Peruwiańskie Drama Ollantay w przekładzie

Krzysztofa Radziwiłła (Warszawa, 1922)

 

     Wstępnie ustaliliśmy że spotkanie będzie trwało dwie-trzy godziny, a skończyło się po siedmiu godzinach, tyle było do opowiedzenia i prezentacji książek.

 

Zdjęcia: Leonard Rosadziński

Kontakt

 

                    

 

                   

           

                nedla@o2.pl

statystyka

Projekt graficzny www.larkdesign.eu, Hiszpański z native speakerem Poznań