Bibliofilstwo

 

Poznański antykwariusz pomagał żydowskiej rodzinie

 

Pisząc książkę o pasjonatach, kolekcjonerach książki, bibliofilach "Poszukiwacz, czyli niezwykli ludzie i stare  książki" ("Rosa" Dom Różności. Poznań ul. Matejki 53, 2014), otrzymałem historię o poznańskim antykwariuszu Mieczysławie Szymańskim (1910-2008), wieloletnim kierowniku Antykwariatu Naukowego w Poznaniu, który pomógł rodzinie żydowskiej przetrwać najgorsze godziny nawały hitlerowskiej  w okupowanym Poznaniu w 1940 r., gdzie za pomoc Żydom groziła kara śmierci.

 

Opowieść ta pochodzi od Łukasza Szymańskiego, syna Mieczysława cyt. "Poszukiwacz ..." s. 36:

 

     ... Z opowiadania Łukasza Szymańskiego dowiedziałem się o wydarzeniu utrzymywanym w tajemnicy sprzed prawie pięćdziesięciu lat, przez ojca pana Łukasza -  Mieczysława. Miało ono miejsce na krótko przed wysiedleniem rodziny Szymańskich ze Skrytej (ul. w Poznaniu). Mieczysław Szymański znał ojca żydowskiej rodziny pracującej w firmie Szymańskich. Poprosił pana Mieczysława o schronienie przed Niemcami. Szymański ukrywał rodzinę przez dwie doby w piwnicy budynku na Skrytej. W razie przeszukania miała się dodatkowo schronić w wielkiej skrzyni na ziemniaki, specjalnie do tego przygotowanej. Po dwóch dniach rodzina została przerzucona dalej. (Pod koniec lat dziewięćdziesiątych Szymańscy postanowili wykonać remont piwnicy i po odsunięciu starego regału na suficie pokazał im się okopcony świeczką napis "Tutaj Byłem Maryś Orłowski"). ...

 

 
Mieczysław Szymański (1910-2008). Kierownik Antykwariatu Naukowego w Poznaniu  

 

Ta historia jest także pięknym przykładem, pomocy przez Polaków ratowania rodzin żydowskich w okupowanej przez Niemcy hitlerowskie Polski, w Poznaniu,  do obecnie przewijającej ramiącej uczucia Polaków, dyskusji o "niemieckich, nazistowskich obozach śmierci".

Kontakt

 

          nedla@o2.pl              

 

                   

           

         

statystyka

Projekt graficzny www.larkdesign.eu, Hiszpański z native speakerem Poznań